Vinylové podlahy a podlahové vytápění

Podlahové topení je známé již delší dobu, ale v současné době je přímo ideální doba, pořídit si ho do svého domu či bytu. V případě dobře zatepleného bydlení je elektrické podlahové vytápění skvělou volbou, která navíc do budoucna nebude dělat žádný nepořádek a nabízí pohodlnou obsluhu. Základy podlahového topení byly položeny již před začátkem našeho letopočtu u starých Římanů či Korejců. Ti využívali ohřátý vzduch, který vháněli z topeniště do soustavy kanálků pod podlahou. Podlahové topení se hodí pod většinu druhů podlah a spadá sem i trend současné doby – vinylové podlahy.

Teplo nevede každá podlaha stejně

Již při přípravě a výpočtu podlahového vytápění, je důležitým parametrem tepelný odpor podlahové krytiny. Jeho hodnota velmi ovlivňuje, jaká bude požadována teplota otopné vody a rozteč potrubí topného systému. Tepelnou vodivost má nejvyšší keramická dlažba a přírodní nebo umělý kámen. V případě koberců je nutné, aby neměl chlup delší jak jeden centimetr. Všeobecně se však koberce příliš nedoporučují. Hodí se i laminátové nebo vinylové podlahy. V případě podlahové topení je lepší připevnit podlahu na pevno k podkladu z důvodu lepší vodivosti tepla. V případě vinylových podlah se tedy budeme bavit o celoplošně přilepených dílcích k podkladu.

Jak lze charakterizovat vhodnost pro podlahové topení? Jednoduše. Teplo působí přímo na podlahu, která musí být odolná vůči teplu a mít malou tepelnou roztažnost. Materiál musí splňovat požadavky na rozměry, být stabilní a splnit požadovanou hodnotu tepelného odporu/vodivosti dle normy. Jestliže je podložka označena jako vhodná pro podlahové topení, znamená to, že je stabilní s určitou životností. Přesto zůstává izolantem.

Vinylovou podlahu lze využít, má však i své ale

Vinylové podlahy se k podlahovému topení velmi hodí, protože mají poměrně nízký tepelný odpor.

Patří k nejvhodnějším materiálům na podlahové vytápění. Vinylových podlah je velké množství druhů (role a dílce – samolepící, volně položitelné, zámkové či celoplošně lepené). Odlišují se složením a konstrukční výškou. Konstrukční výška hodně ovlivňuje tepelný odpor, čím je nižší, tím menší je odpor. Plovoucí vinylové podlahy mají většinou konstrukční výšku o několik milimetrů vyšší. Na podlahové vytápění se tedy hodí méně než vinylové podlahy celoplošně lepené, které mají nízkou konstrukční výšku a jsou nejlepší variantou. Díky tomu, že je podlaha k podkladu přilepená, má velmi malý tepelný odpor. Součástí obou variant je navíc stabilizační vrstva (nejčastěji sklovláknitá mřížka), díky které je zajištěna rozměrová stálost i v případě výkyvů teplot podlahy. Hodí se na všechny druhy podlahového vytápění, ovšem je nutné informovat se u výrobce či prodejce, pro který druh je možné krytinu použit.

Výhody podlahového vytápění

  • ušetříte za energie na vytápění
  • nebudou vám již překážet žádné radiátory zabírající spousty místa. Nebudete omezeni při rozmisťování nábytku a nebude nic překážet při úklidu
  • teplo se šíří díky podlahovému topení rovnoměrně
  • mokré podlahy vám uschnout mnohem rychleji než doposud
  • podlahové topení je velmi vhodné pro alergiky, protože na radiátorech se vždy usazuje prach

Na trhu jsou k dispozici tři druhy podlahového vytápění. Nejčastěji se používá vytápění na elektřinu a na vodu. Třetí typ funguje na principu ohřívaného vzduchu, ale v domácnostech se takřka nepoužívá. Až budete vybírat podlahovou krytinu, nezapomeňte vzít v úvahu i druh podlahového vytápění.

Náš tip: Vinylové podlahy ve výprodeji na nejlevnejsipodlahy.cz.